Facebook’un Basit Bir Yurt Odasından Dünya’nın En Büyük Şirketi Olma Yolu

Facebook macerasına Harvard Üniversitesi Üniversitesinin Kirklan House öğrenci yurdunda başladı. 2003 yılında Harvard Üniversitesi ikinci sınıfında olan Mark Zuckerberg “Face Mash” adında bir yazılım geliştirdi.

Okulun kimlik dosyalarını kırarak aldığı sınıf arkadaşlarının resimlerini kullanan kişileri seksi yada sexi değil diye sınıflandıran bir uygulamaydı. Çıkardığı 4 saat zaman zarfında 450 kişi 22000 kez sayfa ziyaretinde bulundu. Tabi bu durum Harvard Üniversitesi tarafından birkaç gün içinde fark edildi ve kaldırılması istendi. Mark Zuckerberg’e Harvard Üniversitesi disiplin cezası verilmesini öngördü. Harvard Üniversitesi Mark Zuckerberg’e ceza verdi ama okuldan da atmadı. Okulda kalan Mark kararlı adımlarını sürdürerek Facebook sitesini The Facebook adı ile 4 Şubat 2004 yılında kullanıma açtı.

The Facebook Sorunlarla Beraber Geldi

The Facebook yine sorunlarla geldi ve 6 gün sonra fikir hırsızlığı yapıldığı gerekçesiyle Mark suçlandı. Harvard Üniversitesi son sınıfında okuyan Cameron ve Tyler Winklevoss adındaki ikizler Divya Narendra ile birlikte bir anlaşma yaptıklarını. Bu anlaşmaya göre HarvardConnection.com adında bir site açacaklarını fakat Mark tarafından bu fikirlerinin çalındığını iddia ettiler. Aralarındaki bu anlaşmazlık 2008 yılında 1,2 milyon Facebook hissesi verilerek anlaşma ile sonuçlandı. Hisse aldıklarına göre bu dava sebepsiz değildi. Bu hisseler Facebook ilk halka açıldığında 300 milyon dolar değerinde ediyordu.

1 Ay geçti geçmedi Facebook Harvard Üniversitesini sardı ve okulun yarısından fazlası The Facebook üyesi oldu. 2004ün Mart ayında Yale, Columbia ve Stanford üniversitelerine de yayılmasını gerçekleştirdi.

Tüm gelişmeler devam ederken Facebook reklam anlaşmaları yapmaya başladı ve ilk reklam anlaşmasından sonra artık koşar adım ilerlemeye ve çok hızlı şekilde büyümeye başladı. Bu zamana kadar hala Mark Zuckerberg çalışmalarını yurt odasından idare ediyordu. Artık işleri büyütmenin zamanı gelmişti. Doğal olarak 2004 yılında ışığı gören Mark tıpkı Bill Gates gibi Harvard Üniversitesini bıraktı.

2004 yılının ortalarında Mark Zuckerberg ortağı olan Sean Parker’ı şirket başkanı olarak işe aldı. 2004 Yılının Haziranında Facebook Palo Alto, Kaliforniya’da küçük bir ofise taşındı. Bu ofis şehrin merkezindeydi. Bu küçük ofis de Facebook’a çok uzun süre olmadan yetmemeye başlamıştı. Mark bu ofiste genellikle ayakları çıplak ve bira içerek dolaşıyordu. Birayı çok sevdiklerinden ofisin ortasında bir bira fıçısı sürekli bulunuyor ve oradan canı isteyen birasını doldurup içiyordu. Bunun yanında ofis duvarlarında +18 graffitiler de yer alıyor ve bu durum artık sıradanlaşmıştı.(Resimlerde görebilirsiniz)

İlk Yatırım Geldi Nereden geldi? Peter Thiel’dan

Yatırımı alan Facebook hemen yeni ve daha büyük bir ofise geçti. Bu yatırımın miktarı mayıs 2005 de 13,7 Milyon dolar. Bu devasa yatırımlardan sonra Facebook daha da hızlı büyümeye başladı. 2006’da Facebook için bir dönüm noktası sayılabilecek ve birçok kullanıcı tarafından tartışılan, insanların arkadaşlarını anlık olarak neler yaptıklarını görebilecekleri Haber Kaynağı uygulamasını başlattı.

2008 Yılının Daha Başları ve Facebook Sheryl Sandberg’de

2007 yılının sonlarında Mark bir yılbaşı partisinde Sheryl Sandberg ile tanıştı. Sheryl Sandberg bir Google çalışanı idi. O zamanlarda Facebook The Washington Post ile bir anlaşma yapmayı planlıyordu, fakat bu tanışmanın ardından bir operasyon şefine ihtiyaçları olduğuna karar verdi ve Sheryl Sandberg isimli Google çalışanını Facebook’a transfer etti.

2009 yılında Facebook büyümesine devam ederken mobil cihazların patlaması ile birlikte Facebook milyarlarca kullanıcıya ulaşmayı başardı.

Tüm dünyaya internet sağlanması için dünya liderleriyle de görüşmeler yapan Mark politikanın da içinde yer almaya başlamıştı.

Facebook durdurulamaz büyümesine devam ederken halka arzı gerçekleşti ve bu arz 22 Mayıs 2012’de 5 milyar dolar ile oldu.

20012 yılının sonlarına gelindiğinde Mark Zuckerberg artık evlenmenin ve çoluk çocupa karışmanın zamanı geldiğini düşündü ve uzun süredir sevgili oldukları Priscilla Chan ile evlendi. Evlendiklerinde Priscilla Chan hala Harvard Üniversitesinde öğrenciydi.

Facebook gözünü yükseklere diken tüm uygulamaları almaya İnstagram ile başladı. Bunun dışında birçok internet girişimi bünyesine katan Facebook liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Fotoğraf paylaşma uygulaması olarak kullanılan Instagram 2012 yılında 1 milyar dolar gibi bir rakama alındı ve şu zamanlarda yani 2016 yılı içinde 400 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

facebook nasıl bu kadar büyüdü

Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg 3 Milyar Dolar Bağış Yapacak

En Büyük Olay Facebook, Whatsapp’ı Satın Aldı

Rakip gördüğü bütün uygulama ve girişimleri satın alan Facebook hiç durmadan devam etti ve mesajlaşma servislerinin en iyi olan Whatsapp uygulamasını 2014 yılında 19 milyar dolar gibi büyük bir rakama satın aldı. Whatsapp uygulaması kurucusu Jan Koum şimdi Facebook da yönetim kurulunda ve Whatsapp’ın 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Facebook 10 Yaşına Geldi Bile

Facebook sitesi 3 Şubat 2014’te 10 yaşına girdi ve bu genç yaşında 1,23 milyar insan Facebook kullanıyor. Bu ziyaretlerin 1 milyarı Facebook mobil uygulaması ile yapılan ziyaret ler olmuştu. Değişen zamana karşın Facebook hiç değişmedi ve büyümesini hala sürdürüyor.

 

Posted in Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.