Nasıl Yapılır?

Facebook Bildirimleri Nasıl Kapatılır Detaylı ve Resimli Anlatım

Uzun zamandır kullanıcı kitlesini sürekli arttıran Facebook indir, zamanla 7’den 70’e herkesin telefonuna girip kullanmaya başladığı bir uygulama olarak adını koruyor. Daha çok yaşı küçük kardeşlerimizin de bu kullanıcı kitlesine katkısı büyük. Bu kadar fazla kişinin aynı anda bir ve birden fazla Facebook hesabı olması birçok karışıklığı da beraberinde getiriyor. Bu karışıklığın nedenini merak etmiş olabilirsiniz. Hemen söyliyeyim Facebook Bildirimleri! 

Genellikle yaşlı amcalardan gelen can istekleri, oyun bildirimleri bitmek tükenmek bilmiyor. Birde bunlara karşılık vermeyince suç işlemiş gibi size tavır alınıyor ama ona yapacak bişey yok. Bu bıkkınlık getiren Facebook bildirimlerinin bir çözümü mevcut. Bugün yazdığım bu yazımda sizlere bu çözüm yolundan bahsedeceğim, detaylı olarak resimlerle anlatmaya çalışacağım. Facebook üzerinden gelen oyun bildirimleri, diğer farklı bildirimleri almak istemiyorsanız bildirimleri kapatarak bu bildirim olayına noktayı koyabilirsiniz.

Bu konuda sizin fikrinizi bilmiyorum ama benden sürekli can isteği isteyen, yeni oyunlara katılmamı isteyen, oyun kilidini açmamı isteyen akraba ve arkadaşlarımdan bıkkınlık geldi. Hele bir kayımpederim var, her oyuna girer, birçok Facebook hesabı açar ve sürekli kilit için can ister. Karşılık vermeyince de birde trip atar. Konumuza dönmek gerekirse bu Facebook bildirimlerini kapatmak zorundaydım ve nasıl olduğunu öğrenip sizlere de yardımcı olmak için bu yazıyı yazdım. Şimdi sizde Facebook bildirimlerini kapatmak ve huzura kavuşmak istiyorsanız yazıyı sonuna kadar okuyun. Bu konuda sadece oyun bildirimleri değil, sayfa etkinlikleri, grup etkinlikleri ve diğer uygulamalardan gelen davetlerin bildirimlerinin de nasıl kapatılacağını tarif edeceğim. 

Facebook Bildirimleri Nasıl Kapatılır ve Engellenir?
Facebook Bildirimleri Nasıl Kapatılır ve Engellenir?

Facebook Bildirimleriyle İlgili Bilmeniz Gereken Ayrıntılar

  • Facebook bildirimlerini engellemek için ister kibar ister kaba bir dille bildirim istemediğinizden bahsedin, isterseniz bu kişi bildirim istemiyor resimleri paylaşın. Amacınıza ulaşamayacaksınız. Hatta bu size bildirim gönderen, istek gönderen arkadaşlarınızın bazılarını sizi kızdırmak için daha da fazla çalışmalarına yol açacaktır. Bunun sonucunda spam davetiyeler ve istekler artacak ve sızı içinden çıkılmaz hale getirecektir.
  • Tüm bildirimleri tek bir butona basarak kapatmanızın bir yolu maalesef bulunmuyor. Öncelikle bu tür vaadler veren yazılara güvenmeyin ve inanmayın. Ancak yazımız içerisinde paylaşacağımız yöntemler ile Facebook bildirimlerini bir hayli azaltabilirsiniz. Bu yöntemler arasında sizi rahatsız edecek derecede bildirim gönderen arkadaşınızı silin demeyeceğim, aslında oda bir çözüm yolu ama neyse onu geçelim.
  • Facebook bildirimlerinden sıkıldığınızda ilk aklınıza gelen şey, Facebook’un bildirimleri kapatmak için neden bir buton bulundurmadığı oluyor. Burada kullanıcı değilde Facebook tarafından bakacak olursak, bu oyunlar, uygulamalar Facebook’un en büyük gelir kaynağı. Tabiki haklı olarak bu gelir kaynağını Facebook baltalamak istemiyor. Facebook davet ve istekleri, kişilerin arkadaşlarına göndermesi, Facebook’un üzerindeki yükü azaltıyor ve reklamın hedefe ulaşmasını sağlıyor.
  • Facebook bildirimlerinin çoğunluğunu bir kişiden, bir sayfadan yada bir gruptan alıyorsanız, bu kişileri uyararak bu durumdan rahatsız olduğunuzu ve bildirim göndermemesini rica edebilirsiniz. Uyarılarınıza karşın bu kişi hala devam ederse, onu arkadaşlıktan silebilirsiniz.

Bu püf noktalardan da bahsettikten sonra artık Facebook Bildirim engelleme yollarını anlatmaya başlayabiliriz. Bu arada Facebook indirmek için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bildirimleri Gelir Gelmez Engelleyin

Bu klasik ve bilinen bir yöntemdir ama bence en etkililerinden. Bildirim gelir gelmez açın ve yanındaki küçük 3 noktayı tıklayıp seçeneklerden bildirim gönderen her neyse ondan bir daha bildirim gelmesini engelleyin. Bu şekilde devam ettiğinizde kısa süre içinde artık bildirim gönderen uygulama, sayfa ve grup kalmayacaktır.

Gelen Bildirimi Anında Engelleyin ve Kurtulun
Gelen Bildirimi Anında Engelleyin ve Kurtulun

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi bildirim gelen yeri tek tuşla kapatıp o sayfa, grup yada oyunu bir anlamda sessize alabilirsiniz.

Uygulama Platformunu Kapatabilirsiniz

Hiç uygulama kullanmıyor ve kullanmayı da istemiyorsanız, Facebook uygulama platformunu kapatabilirsiniz. Bu yöntem ile gelen tüm bildirimlerden kurtulmanız mümkün. Ancak burada şöyle bir sorun var. Facebook uygulama platformunu kapattığınızda hiçbir uygulamaya erişemezsiniz ve Facebook girişi yapılan servislere de giriş yapamazsınız. Yani sizin anlayacağınız, Facebook hesabınız ile giriş yaptığınız web sitesi yoksa, hiç bir uygulamayı kullanmıyorsanız ve oyun da oynamıyorsanız en kalıcı ve kesin çözümdür. Aşağıdaki resimlerde uygulama platformunun nasıl kapatıldığını adım adım görebilirsiniz. Uygulama platformunu kapatsanız bile sonradan açabilirsiniz. O konuda sıkıntı yok yani.

facebook-bildirim-kapatma-1
Bildirimleri Kapatmak İçin Hesabınızın Ayarlar Kısmına Gelin
facebook-bildirim-kapatma-2
Sol Menüden Uygulamalar Sekmesine Tıklayın
facebook-bildirim-kapatma-3
Açılan Uygulamalar Menüsünde Resimde Okla Gösterilen Butona Tıklayın
facebook-bildirim-kapatma-4
Son Olarak Bu Ayar Kapatma İşlemini Onaylayın

Resimlerde de gördüğünüz gibi önce hesabınızın ayarlarına gelin, sonra sol menüden uygulamalar sekmesine geçiş yapın. Uygulamalar sekmesinde “Uygulamalar, İnternet Siteleri ve Eklentiler” bölümü altında bulunan “DÜZENLE” butonuna basın ve platformu kapatma işleminizi onaylayın. Böylece kökten uygulama istek ve bildirimlerinden kurtulabilirsiniz.

Bildirimleri kapatmayı öğrendiğinize göre artık Facebook mobil uygulamasını uygun cihazınıza indirebilirsiniz.

Facebook ile mesajlaşmak için Facebook Messenger uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederim. iOS işletim sistemi kullanan iPhone ve iPAd cihazlarınız için Facebook Messenger iOS uygulamasını kullanabilirsiniz.

Ama yok ben sıkıldım artık sosyal medya ile işim yok bildirim falan da kapatmak istemiyorum direk olarak Facebook hesap kapatma istiyorum diyorsanız da linke tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı