Nasıl Yapılır?

Facebook Anıtlaştırma Özelliği Nedir Nasıl Kullanılır?

Facebook’un özellikleri arasında bulunan “anıtlaştırma” hakkındaki bilenen gerçekler nelerdir ve nasıl kullanılır? sorusunun yanıtını etraflıca bilmek için, burada yazanları okumak gerekir. 1.5 milyonun üzerindeki kullanıcı sayısı bulunan Facebook’un kullanıcı sayısı, günden güne artarken bir taraftan da ölüm gerçeğini düşünecek olursak ve doğadaki dengenin sağlanabilmesi için, bununda normal olduğunu bilmek gerekir.

Varlığını kullanıcı adı tamamen silinmeden sürdürmek isteyen, insanların uzaklıklara rağmen eski arkadaşlıklarını sürdürmelerini ya da yeni dostlar edinmelerine aracılık yapan, iletişim ve paylaşımın en net adresi Facebook, yeniliklerini bir yenisini daha ekliyor.

Ölen bir kullanıcının anılarını yaşatmak için, adeta bir “sanal mezarlık” haline dönüşerek, yakınlarının açtığı hesapta ölenin adının yanında “Anısına” ifadesi ekleyerek, açılan hesapta paylaşımlar yaparak, onun anısını yaşatmaya devam ederler.

Yapılan bu uygulamaya “Anıtlaştırma” adı verilmektedir. Ölümden sonra bile Facebook’la anılmak ayrıcalıktır ve enteresan görünüyor olabilir. Anıtlaştırma dışında “hesap varisi” olarak, hesap sahibinin ölümünden sonra hesabına girip, kapatma işlemi gerçekleştirilebilir.

Önce ölen kişinin adını taşıyan hesabını kapatıp, yine onun adını taşıyan yeni bir hesap açarak, ona duyulan saygı ve sevginin hala daha devam ettiğini göstermiş olursunuz.

facebook hesap anıtlaştırma
Facebook hesabınızı anıtlaştırabilirsiniz.

Anıtlaştırma yapılan hesabın özellikleri nelerdir?

  • Zaman Tüneli
  • Tanıyor olabileceğin kişiler
  • Hesap varisi gerekir
  • Hedef kitleyi kapsar
  • Profilde adı ve “Anısına” ifadesi bulunur.
  • Özeldir ve kimse hesaba giriş yapamaz.

Sitemizdeki bağlantıyı kullanarak, vefat eden bireyin Facebook hesap profiline ulaşıp, tarihi girerek, talep gönderilir. Ölen kişinin ardından hesabının varisi talep gönderirse, bu hesapta “anıtlaştırma” olur ve anılar hep orada yaşar. Unutmamak ve unutturmamak için, ideal bir yöntemdir. Yıllar geçse bile, geçmişin insana kattıkları ve parlayan iki çift gözün verdiği heyecan o kadar çabuk geçip, gitmez.

Hayatınıza dokunmuş, size bir şeyler katmış birine sanal da olsa, vefanızı gösterip, zaman zaman anılarını paylaşma fikri, hiç fena durmuyor. Anılara sahip çıkan bu uygulama ile, ölen öldüğü ile kaldı sözünü hafızalardan silin.

Şunu iyi bilmek gerekir ki, ölen giderken yanına hiçbir şey alamaz, tıpkı anılarını alamadığı gibi, ama siz anılarla onu yüreklerde yaşatabilirsiniz. Facebook bu eşsiz özelliği kullanıcılarının özel olduklarını bir kez daha anımsatmak için, tasarlanmıştır. Bu mükemmel özelliği neden kullananlar arasında olmayasınız? Anıtlaştırmayla Facebook hesapları hep adını yaşatsın.

Facebook anıtlaştırma nasıl yapılır?

Facebook hesabınız anıtlaştırmak için önce bir talepte bulunmanız gerekiyor. Anıtlaştırma talebi için buraya tıklayın. Açılan sayfada anıtlaştırmak istediğiniz kişinin adını bulun, vefat tarihini girin ve talebi gönderin. Anıtlaştırma talebini gönderme formuna vefat ile ilgili kanıt niteliğini taşıyan internet haberi varsa adresini eklemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

facebook anıtlaştırma formu
Resimdeki gibi olan anıtlaştırma formunu göndereniz yeterlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı